VeteranSubs Forum
Torrent Kullanımı - Baskı Önizleme

+- VeteranSubs Forum (http://veteransubs.com/forum)
+-- Forum: VeteranSubs (http://veteransubs.com/forum/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Duyurular & Açıklamalar (http://veteransubs.com/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+---- Forum: Araçlar & Gereçler (http://veteransubs.com/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Konu Başlığı: Torrent Kullanımı (/showthread.php?tid=3)

Torrent Kullanımı - Spike Spiegel - 01-11-2016

Torrent Kullanımı

1- Torrent nedir? Nasıl çalışır?
İsterseniz bildiğim kadarıyla “torrent nedir?” biraz ondan bahsedeyim. Torrent aslına bakarsanız ufak parçalara ayrılmış dosyaları gönderme ve alma şeklinde çalışır. Bir torrent’i download ederken başka bir kullanıcının gönderdiği bilgileri alır ve sizde aynı sırada sizde yüklü bilgileri başka birinin bilgisayarına gönderirsiniz. Torrent’i ilk olarak oluşturan kişi bunu yaparken, torrent programı yardımıyla gönderilmesi istenen dosyayı bir sürü parçaya ayırır ( aşağıdaki resimde görebilirsiniz ). Bu şekilde ben torrent’i oluştururken ben 334 mb’lık dosyamı 84 küçük parçaya böldüm ve bunları tek tek gönderiyorum. Ne zamanki download etmeye çalışan kişi bu 84 parçanın tamamına sahip olur, o zaman download tamamlanır ve %100’e ulaşır. Bunun bir avantajı diğer download sitelerinde ( rapidshare, uploaded gibi siteler ) %100 tamamlanmadan eğer download’u sonlandırırsanız, bir sonraki denemenizde 0’dan indirmeye başlamak zorunda kalırsınız. Sebebi size büyük tek bir parçayı göndermesidir fakat torrent sisteminde parça parça download edildiği için %20 sini bugün indirip, kalan %80’inin download’una yarın devam edebilirsiniz. Dosyayı silmediğiniz sürece 0’dan başlamak zorunda değilsiniz.
gns1.png

Az önce yukarıda da bahsettiğim gibi torrent teknolojisi seed ve peer sistemi üzerinden çalışır ( türkçeleri hoşuma gitmiyo xD ). Seederlar dosyanın tamamına sahip olan fakat hala diğer download etmek isteyenlere yani peerlara bilgi gönderenlerdir.

Peer olarak download eden kişi kendi indirdiği parçaları aynı anda başka download eden kişilere de gönderiyor. Böylelikle herkes kendindeki parçayı bir başkasına gönderirken, olmayanları da bir başkasından indiriyor. Download hızını gönderen kişilerin çokluğu, gönderen kişinin gönderme hızı ve sizin download hızınız gibi etkenler belirleyecektir. Eğer download eden kişiler sürekli katılımda bulunursa gerçekten çok yüksek hızlarda dosya transferi gerçekleşebilir.
Bizim şuan sunduğumuz hizmet yani seedbox’ı 7/24 açık ve yüksek hızla seed yapan bir kişi olarak düşünebilirsiniz Smile Yani sürekli size bilgi gönderecek biri olacak.
2- Download ve Kurulum
Piyasada bir çok torrent programı bulunuyor fakat ben utorrent ‘i kullanıyorum. Hepsi aynı kapıya çıkar Smile Kurulumu çok basit ve sıkıntısızdır. Herhangi bir programı kurmayı biliyosanız, bunuda kolaylıkla yapabilirsiniz.
3- Dosyaları istediğiniz yere indirmek
Ben anlatımımı ingilizce versiyonu üzerinden yapacağım fakat türkçesi ile pek bir farkı yok. Ekran ne de olsa aynı Smile
Aşağıdaki sayfalarda gördüğünüz kısımdan indirilen dosyaların taşınmasını istediğiniz klasör’ü seçebilirsiniz. Bu şekilde her seferinde tek tek taşımak zorunda kalmazsınız.
download.png

download2.png

4- Download ve Upload hızlarını belirlemek
Windows kullanıcıları sayfanın sağ alt kısmında bulunan “U” işaretine sağ tıklayarak Download ve Upload hızlarına limit koyabilirler. Bu şekilde torrent’iniz inerken tüm internet hızınızın sadece ona kullanılmasını engellemiş olursunuz.

download3.png

5- Batch ( toplu ) torrent dosyalarında sadece istediğiniz bir dosyayı indirmek
Bunu sürekli olarak batch dosyaları paylaştığım için özellikle anlatmak istedim. Bizim verdiğimiz 11 bölümlük bir batch dosyasından sadece 1 bölüm indirip diğerlerini indirmeyebilirsiniz. Bunu aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi yapabilirsiniz;
  • Batch dosyasını indirdiniz ve sistem download başladı. Sol alt tarafta “Files” isimli sekmeyi göreceksiniz. Oraya tıkladığınızda batch dosyanın içinde bulunan yani indirilecek tüm dosyaları görebileceksiniz.

download4.png
  • Bu esnada aşağıda görünen tüm dosyalara "Priority" seçeneğiyle öncelik verebilir, "Don't Download" seçeneğiyle de istemediğiniz dosyaların indirilmemesini sağlayabilirsiniz.

download5.png

Bu güzel kılavuzu hazırladığı için Bolaykim'e teşekkür ederiz.

Cvp: Torrent Kullanımı - SogukEsPiri - 03-11-2016

Şuan elimin altında bilgisayar olmadığından kontrol edemiyorum ama, yanlış hatırlamıyorsam batch tan parça seçmek için bir yol daha var. Link üzerinden torenti başlatırken torent içeriğini gösteren bir sayfa açılıyor. Orada bulunan tiklerle sadece istenilen kısımlar seçile biliyor olması lazım.

Cvp: Torrent Kullanımı - nht.ctn - 06-11-2016

Utorrent konusunda bir püf nokta daha söyleyeyim. Birden fazla dosya içeren paketlerde istediğiniz dosyaları seçebileceğiniz gibi (5. madde) indirilmesini seçtiğiniz dosyaları "sağ tık- > öncelik" ile sıralayabilirsiniz. Bu sayede ilk bölümleri daha önce indirmeye ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak High-Normal-Low seçenekleriyle sınırlı olsa da Settings -> UI Settings den "Ayrıntılı dosya önceliklerini göster" derseniz 1 den 15'e kadar sıra seçme olanağınız olur. Onları tek tek seçecek miyim derseniz onun da çaresi var. İstediğiniz dosyaları seçiyorsunuz "sağ tık -> dosya sırasına göre öncelik ata diyorsunuz.

Şöyle bir şey işte
gX7VdL.png

Cvp: Torrent Kullanımı - Alastor - 06-11-2016

(06-11-2016, Saat: 20:06)nht.ctn Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Utorrent konusunda bir püf nokta daha söyleyeyim. Birden fazla dosya içeren paketlerde istediğiniz dosyaları seçebileceğiniz gibi (5. madde) indirilmesini seçtiğiniz dosyaları "sağ tık- > öncelik" ile sıralayabilirsiniz. Bu sayede ilk bölümleri daha önce indirmeye ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak High-Normal-Low seçenekleriyle sınırlı olsa da Settings -> UI Settings den "Ayrıntılı dosya önceliklerini göster" derseniz 1 den 15'e kadar sıra seçme olanağınız var. Onları tek tek seçecek miyim derseniz onun da çaresi var. İstediğiniz dosyaları seçiyorsunuz "sağ tık -> dosya sırasına göre öncelik ata diyorsunuz.

Bunca zamandır torrent kullanırım hiç bilmiyordum söylediğini.Teşekkürler.

Cvp: Torrent Kullanımı - hibarikasuya - 20-12-2016

Şöyle bir üzüntülü hikaye anlatim size önce. Ben animeleri AnimeTosho.Org sitesinden indiriyorum sonra da altyazı ekleyip izliyorum. Bunu neden yapıyorum çünkü erişebildiğim tek internet okul interneti, o da torrent engelli. Ha bide indirme yaparken Zenmate eklentisini yükleyip aktif ediyorum çünkü çoğu upload sitesi de engelli. Blog'da da bu konudan bahsetmiştim daha detaysız bir şekilde. Şunu diyeceğim acaba bi uploader alsanız ekibe de o torrentten indirip Mega yada Yandex'e falan uplasa bölümleri? Çıkar mı bi gönüllü bilemiyorum ama Yawara 9. bölümden beri izleyemiyorum. All Out hakeza. Diğer serilere bakmadım daha. Şunu söyleyeyim kesinlikle en iyisi torrenttir ama imkan olmayınca ne yaparsın Sad Bi uploader alımı konusunda adım atılabilirse sevinirim olmadı fi tarihine kadar beklicem Sad

Cvp: Torrent Kullanımı - nht.ctn - 21-12-2016

Ben de yurt interneti kullandığım için torrent yasağına takılıyorum, o acıyı iyi bilirim sad.png

Bizim gibi torrent kullanımının yasak olduğu internete mahkum olanlar için tavsiyeler vereyim. Son iki sene içinde bunu aşmak için yollar bulmayı kendime görev edindim ve işimi gören iki yöntem buldum. Birinci yöntem ilk akla gelen şey, yani Vpn kullanmak ki bedava kullanmama rağmen epey işimi görüyor. Yalnız her internette işe yaramayabilir ve bedava kullanımda limitli, sıkıntılı internet sunuyorAslında Crack'li kullanıyordum ama crack'im patladı galiba ve yenileyemiyorum ama böyle de işimi gördüğü için çok kasmadım. O yüzden ikinci yüntemin yetersiz kaldığı yerlerde nadiren kullanıyorum sadece.

İkinci ve asıl bahsetmek istediğim yol ise aracı site kullanarak torrent indirmek ki heralde bu aracı siteyi engellememiş her internette kullanılabilir (daha engelleyeni görmedim). Ayrıca telefonla çok rahat kullanılabilmesi de cabası. Belirli bir limitinin olması hariç çok rahat bir yol. Ben şuan torrent kullanma engelim olmasa bile boyutu bu limit altında olan torrentleri bu sitelerle indiririm. Çalışma mantığı şu ki: Sen bir hesap açıyorsun, sana küçük boyutlu bir bulut hesabı veriyor, torrenti buluta veriyorsun o indiriyor, sonra sen buluttan indiriyorsun. Yani torrenti indirip İDM gibi indirme yöneticisiyle indirebileceğiniz direk link sağlıyor bize (telefon için ADM indirme yöneticisini tavsiye ederim). Kötü yanı, eğer indirteceğiniz torrentte seed azsa buluta inmesi ve sizin indirmeniz olmak üzere iki kere beklemiş oluyorsunuz. Ama seed çoksa zaten efsane hızlarla indirecek hatta sizden önce aynı torrenti indirmiş ve henüz silmemiş biri varsa indirmeden hemen sizin hesabınıza kopyalayacaktır. Güncel dizi takip ederken muhakkak biri indirdiği için hiç beklemiyorum mesela, güncel animelerde de sık sık direk kopyaladığı oluyor. Bu sitelerde ücretli üyelik alarak limitin arttırılabildiğini ve bulutun özelliklerinin geliştirilebildiğini de söyleyeyim. Bu mantıkla çalışan bayağı site olsa da benim ücretsiz kullanımını beğendiğim iki tanesi oldu: Seedr.cc, Bitport.io. Limitten yana daha bonkör bir tutumu olduğu için neredeyse her zaman Seedr kullanıyorum ama bazı sitelede torrentleri indiremiyor. O zaman Bitport'a başvuruyorum. O namuzsuz hepsini indiriyor [color=rgba(0, 0, 0, 0.870588235294118)]Big Grin[/color] Maalesef ki Veteran'ın torrentleri de Seedr ile indirilemeyenlerden. O yüzden önce bu fansub için kullanabileceğiniz Bitport'tan bahsedeyim:

https://bitport.io/
Size verdiği bedava deneme hesabında 2 gb lık limit oluyor ve günde yalnızca bir torrent indirebiliyorsunuz. Eskiden bu günde bir torrent olayı yoktu ve kullanımı daha rahattı ama kısıtladılar. Sitenin güzelliği ücretsiz kullanım sunan alternatiflerinin indiremediği torrentleri sıkıntı yaşamadan indirmesi. Büyük boyutlu paket torrentleri indiremeyebilirsiniz ama güncel bölümleri takip etmenize yarar. Dilerseniz birden fazla hesap açıp günlük indirme sayınızı da arttırabilirsiniz.

https://www.seedr.cc/?r=98494
Bu daha bonkör olan ve (şimdilik) günlük indirme sınırı koymayan bir site. Ben neredeyse her zaman bunu kullanıyorum. İki yıldır kullandığım hesabımdan 1 tb'lık torrent geçmiş mesela. Başlangıç olarak bu site de 2 gb limit veriyor ama bonkör yanı sitenin reklamını yapan hareketlere karşılık size ekstra limit vermesi. Sosyal medyada paylaşmak, arkadaşlarınızı üye yapmak vs. Arkadaşını davet ettiğimizde ekstra 500 mb limit kazanıyoruz ve üye olan kişi de 2 değil 2,5 gb ile başlıyor. Bu yüzden yukarıda sitenin normal linkini değil benim davetiye linkimi koydum, o linkten üye oluranız 2,5 gb limitle başlarsınız. Arttırma yöntemleri de aşağıda:
Eskiden 8 kişi davet ederek ek limit kazanılabiliyordu ama artık 4 e düşürdüler. Adamlar daha popüler oldukça ücretsiz kullanımı daha da kısıtlayabilirler Bitport gibi. Lakin hala farklı maillerle hesap açarak çok kasmadan 5 gb ı falan görebilirsiniz. Yüksek boyutlu olmayan film, dizi, animeleri takip etmek için yeterli bir miktar. Yalnız bazı durumlarda kullanılamadığını tekrar hatırlatayım. Sanırım torrent sitesinden ziyade bazı seederlara bağlanamamasından dolayı bu. Örneğin Veteran'ın kullandığı Anidex.moe'de başka torrentleri indiriyor ama Veteran'ın seedboxuna bağlanamıyor.

Uzun lafın kısası, Veteran'daki 2 gb dan küçük torrentler için Bitport.io'yu, Nyaa'daki torrentler için Seedr'yi kullanabilirsin. Diğer söylediklerim de umarım senin veya başka birinin işine yarar.